Украйна ще получи западни танкове – смята се, че това може да промени хода на войната. Как ще отговори Кремъл?
.jpg)
Германия и САЩ официално обявиха, че все пак ще прехвърлят танкове в Украйна. В средата на януари британските власти дадоха подобно обещание. Киев настоява за това решение от месеци - през цялото това време съюзниците се страхуваха от ответна реакция от страна на Кремъл. Очаква се в близко бъдеще Украйна да получи най-малко 125 танка. Много наблюдатели отбелязват, че това е не само политически, но и военен пробив за страната. За това как западните танкове могат да променят ситуацията на фронта и как може да им противодейства Русия, Медуза разговаря с военния изследовател Кирил Михайлов.
- Защо на съюзниците им отне толкова време да мислят за доставка на танкове и защо в крайна сметка се съгласиха да го направят?
- Доколкото разбирам, абсолютно новите [за украинците] системи все още са трудни и отнемат много време за овладяване, необходимо е да се изгради нова логистика за тях. Всичко това изисква допълнителни разходи, създаване на нови логистични вериги, ремонтни бази, допълнително производство [например снаряди]. Е, може би [сред западните държави] се смяташе, какво [Украйна] ще бъде в състояние да извади (което означава да се справи, – прибл. "Медузас") срещу съветските танкове.
Но сега, очевидно, в точното количество и в правилното състояние, съветските танкове [които бяха на въоръжение в Украйна и които й бяха доставени от други страни] се изчерпват. Чешката компания Excalibur Army, която привежда танкове Т-72 в съответната форма, за да ги достави на украинската армия, произвежда от няколко броя до няколко десетки единици на месец. И, както разбирам, запасите от боеспособни Т-72 вече са изчерпани и за да ги получите от други страни, например от Африка или Близкия изток, трябва да намерите заместител за тях. И не е ясно в какво състояние се съхраняват тези машини там. През последните дни говорим за доставката на [съветски] танкове от Мароко. [Това означава], че по принцип страните от бившия Варшавски договор изчерпват съветските танкове и съветските бойни машини за пехотата.
Защо бяха важни зоставките на Leopard 2? Защото това са машините, които имат 18 държави (въпреки че не всички от тях са готови да ги доставят). И с общи усилия почти веднага можете да съберете нещо прилично [в количество]. В същото време, [да се направи] така, че всяка от страните да не отслабва значително собствената си отбранителна способност.
Сега вече има разбиране: за да се противопоставят на руските бронирани машини, танковете са необходими в големи количества. И това може да стане само чрез доставка на модерни танкове – очевидно [това е се е разбрало от западните страни].
- В западните медии имаше мнение, че процесът се бави и заради опасения, че доставката на такива танкове ще доведе до ескалация на конфликта. Колко оправдано е това?
- Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че танковете могат да бъдат ненужна ескалация. Но за да бъда честен, аз наистина не разбирам тази логика, защото същите германци през цялото това време снабдяваха Украйна с не по-малко важни машини – например самоходните артилерийски установки Panzerhaubitze, които, много грубо казано, причиняват приблизително същите щети като танка, просто в различна роля. Вероятно политическата идея, че танкът е нападателно оръжие, е изиграла роля. Това, разбира се, не е така: танковете могат да се използват и в отбрана - например за стрелба срещу вражеска техника от засада.
Винаги има рискове от ескалация. Друго нещо е, че никой не иска ескалация, ако е конвенционална, т.е. неядрена. Ако погледнете руската ядрена доктрина, ядрените оръжия могат да бъдат използвани, ако самото съществуване на държава е застрашено. И винаги съществява въпрос: дали предлагането на "леопарди" вече е екзистенциална заплаха или не? Готови ли са руските власти да извършат взаимно самоубийство?
Със сигурност намирам такъв резултат за много малко вероятен. Най-малкото защото [съдейки по броя] тези танкове не са предназначени да нахлуят [например] в Крим. По-скоро са достатъчни да се освободи значителна част от териториите на Украйна, окупирани от Русия след 24 февруари. Тоест, докато екзистенциалният въпрос "какво ще се случи, ако въоръжените сили на Украйна нахлуят в Крим" все още е далеч.
- Въпреки това се оказва, че новите танкове ще променят значително лановете на украинската армия?
- Предишните доставки [на съветски танкове] - това беше добре, но не са достатъчни за украинските цели. Сега задачата на украинците е да устоят на руските настъпателни действия, а след това сами да преминат в настъпление. Или дори да овладеят инициативата и да преминат към мащабни механизирани офанзиви - като това, което вече видяхме край Харков. За да направите това, [доставянето] на няколко десетки съветски танка на месец е абсолютно недостатъчно. Русия все още има повече танкове от Украйна. Трудно е да се каже точно колко, но е ясно, че са повече.
Плюс това, не само количеството е важно, но и качеството. Всички тези Leopard, M1 Abrams, Challenger, са създадени през 70-80-те години на миналия век с една цел: да се борят успешно с вражеските бронирани машини, т.е. да отблъснат орда съветски танкове Т-80, Т-72, БМП. За тази цел те трябваше да се справят в условия на числено превъзходство на врага: по това време се предполагаше, че СССР, разбира се, ще има повече танкове.

Танкове "Leopard 2" на германските въоръжени сили участват във военно учение на НАТО в Жаган, Полша. 12 юни, 2019
Тогава се смяташе, че в танковите дуели печели този, който пръв удари - за това беше необходимо бързо да се измери разстоянието до целта, бързо да се направи прицелване и бързо да се стреля. За такива задачи западните танкове разработиха система за управление на огъня. Те също имат нова броня, например композитна броня Chobham armour. На тях бяха инсталирани и термовизионни камери - също много важно нещо в битката, което ви позволява да се води бой с криещ се враг или през нощта.
Да, оттогава руските технологии напреднаха. Термовизионни камери също са инсталирани на съвременни модели, системи за насочване и управление на огъня също са се появили, въпреки че на последните снимки [от бойното поле] някои [експерти] забелязаха, че те са станали оскъдни и се заменят с по-стари електронни компоненти.
Но западните танкове не стояха на едно място. Например, на Leopard 2A6, който ще дойде от Германия и който беше модернизиран в началото на XXI век, беше сменено оръдието и беше добавена по-ефективна броня. Така че те превъзхождат по клас повечето руски танкове.
Въпреки че това са чисто спекулативни заключения, защото в идеалния случай танкът не трябва да воюва танка: танкът трябва да унищожава отбраната на врага и да работи зад пробитата отбрана, унищожавайки вражеската логистика, командните пунктове, артилерията и т.н. Тъй като западните танкове ви позволяват да да пробиете отраната на врага без значителни загуби за себе си, те ще бъдат незаменими за офанзивата.
— Колко скъпо е да се поддържат и доставят боеприпаси за такива танкове? Може ли Украйна да си позволи такива разходи?
- Два примера. Първо, украинската механизирано съединение настъпва с тези танкове. От 30-те машини два се повреждат по пътя, три са били ударини, всички те трябва да бъдат откарани в Полша за ремонт. Би изглеждало нерентабилно. Но има и втори случай. Украинското съединение напредва без танкове, сто войници са убити, а сега е необходимо да се обучат сто нови войници. И това се извършва и в Украйна, и Полша, а това изисква пари, необходимо е да се изтеглят хора от икономиката, която вече диша във врата си. Така че винаги има алтернативна цена.
Да, [американските власти] дори ме убедиха, че M1 Abrams е трудно да се поддържа, но имам някои идеи защо това може да не е така. Четох, че тези танкове изразходват по-малко гориво, откакто американците имаха неприятности с него в Ирак. Украйна вече има опит в използването на много взискателни машини за поддръжка - танковете Т-80М, които в началото на войната бяха масово пленени от 4-та гвардейска танкова Кантемировска дивизия. Украйна има капацитет да обслужва газотурбинни двигатели, дори няма да е необходимо да се транспортира M1 Abrams до Полша.
Да, ще бъде трудно, няма да е лесно, и наистина не завиждам на украинските тилови служби, които ще трябва да доставят различни резервни части и различни боеприпаси (въпреки че Leopard и Abrams в някои спецификации боеприпаси изглежда са съвместими). Ще трябва да се организира откъде точно тиловите служби ще получават резервните части и къде точно се намира бригадата, която ще се нуждае от доставка. Това е много трудна задача, но въпреки това украинците имат такъв избор: или скъпа военна машина, или такава, което не върви.
- Германия казва, че ще може да достави танкове на Украйна до края на март - но засега не всички страни дават такива прогнози. В същото време украинските военни вече преминават обучение за работа с танкове в Полша. Въз основа на тези данни, колко скоро биха могли да се появят западни танкове на бойното поле?
- Ясно е, че тези танкове са в различни държави, в различни условия и с различни изисквания за ремонт и възстановяване. Отново има много въпроси към M1 Abrams - ако това са машините, които наскоро бяха изтеглени от експлоатация от "Корпуса на морската пехота", това е едно. И ако това ще бъде M1 Abrams, които ще бъдат доставяни от складовете Sierra Army Depot [в САЩ], това са съвсем други срокове.
Когато говорим за "Леопардовата коалиция", разбираме, че ситуацията изисква не само политическа воля [за извършване на доставки], но и мощно взаимодействие между различни страни, за да достави много танкове за кратко време. Това е трудна задача и ще се радвам, ако танковете и военните обучени [за тяхна употреба] се появят в достатъчен брой през пролетта.
Най-оптимистичната ми прогноза е, че те могат да бъдат използвани в битка в средата на април, когато земята изсъхне и тези танкове могат безопасно да се придвижват. Разбира се, те така или иначе ще се придвижват, но без добри [метеорологични] условия, доставките на камионите ще затънат, ако започнат в началото на пролетта.
- Ако се съди по открити източници, Украйна може да разчита скоро поне на 125 машини. Къде са нужни сега? Къде могат да се появят тези танкове на първо място?
- 125 танка вече е сериозна сила. Ако добавите БМП Bradley, "Мардер" и други [които ще бъдат доставени от западните страни], вече ще бъдат две бригади. Освен това поляците подготвят една бригада, а украинските войски все още трябва да имат някои пълноценни бригади, като се вземат предвид трофеите. Това не е лошо: за сравнение при настъплението в Харковска област имаше две танкови бригади и две механизирани бригади [по време на украинската контраофанзива]. Друго нещо е, че руснаците ще бъдат по-подготвени, отколкото при Харков, така че [новата] офанзива може да бъде по-предпазлива.
Има две очевидни направления на офанзивата. Първото - това е линията Сватово-Кременная, където украинците постепенно напредват през последните няколко месеца и отблъскват руските атаки. С успешния пробив на тази линия Украйна ще има достъп до северната част на Луганска област, където отбранителните линии, които въоръжените сили на Украйна в началото на инвазията бяха принудени да напуснат, по принцип не са толкова много - това е частта от Луганска област, която беше окупирана след 24 февруари. Украйна ще получи достъп до Северодонецк и Лисичанск. Успешното освобождаване на тези селища частично ще премахне заплахата за Бахмут, защото ще попречи на снабдяването на [руската] групировка, която настъпва към него.
Второто направление е Запорожие. Първо, руските сили сега провеждат настъпление там и то ще трябва да бъде отблъснато. И второ, важен момент: ако в окупираната Запорожка област се достигне поне Мелитопол и бъде освободен, това пресича сухопътния маршрут към Крим, което ще разбие доста руската логистична система.
И като цяло този маршрут е важен, дори само защото руските власти, поради трудности на Кримския мост, призовават цивилните тежкотоварни автомобили да заобикалят. И отново, това открива изхода [на украинската армия] по-близо до Азовско море, до Кримския мост и създава [за руските военни] очевидна заплаха за освобождаване на Мариупол.
И ако наистина фантазираме, тогава друго направление [на украинската контраофанзива] може да бъде форсирането на Днепър. Ясно е, че форсирането на Днепър срещу подготвен враг [на другия бряг] ще бъде трудно и сложно. Но може би затова руснаците няма да го очакват. Да, Украйна ще има проблеми с доставките, защото руснаците, напускайки Херсон, взривиха всички мостове. Но руснаците също имаха проблеми с доставките и това не им попречи да се отбраняват дълго време. Тоест, направлението [за контраофанзива] е екзотично, но и възможно.
Където не очаквам офанзива, [така е] в Донбас. По принцип проблемът на Донбас е, че има много сгради, мини, градове, промишлени съоръжения. От всичко това можете да направите ефективни отбранителни позиции и ако руснаците могат да си позволят да унищожат тези позиции за няколко месеца до състоянието на руини, това за украинците е малко вероятно. Те просто нямат толкова много снаряди. Затова да напреднеш някъде в посока Бахмут или Донецк означава само да да загубиш танкове.
- Как може Русия да реагира на доставките на западни танкове за Украйна? На какво във военен смисъл може да се противопостави?
- Първо, (руснаците) могат да форсират офанзивата сега, докато тези танкове все още не са пристигнали. Вече можем да видим предпоставките за това: това са настъплениата в района на Бахмут, Угледар и така нататък. Тоест, теоретично, ако руските военни успеят да пробият, това може да принуди въоръжените сили на Украйна да започнат контраофанзива от неизгодни позиции.
Е, по принцип Русия има повече или по-малко с какво да отговори. Танковете Т-90М, които вероятно могат да издържат поне на старите модификации на западните танкове. Отново, водене на бой на танкове срещу танкове не е добра идея, защото Т-90М са малко, те също се произвеждат със скорост вероятно максимум 10 броя на месец. И ще има проблеми, свързани с логистиката, разузнаването, битката. Все още има същата аналогия: ако машината ви се разпадне, тогава дори и с най-новия двигател няма да се движи добре и правилно. Но да се организира War Thunder На офанзивната линия - това също е една от опциите.
Други варианти са да се използват и други оръжия с прецизно насочване. Но ще има и проблеми. Дроновете Lancet работят добре срещу артилерия и леко бронирани инсталаци като радари, но слабо срещу танкове. Освен това има например ракети LMUR "305", които се използват от хеликоптери и са предназначени за унищожаване на бронирани машини. Но има и въпрос – колко от тях имат руските военни и колко ефективно ще бъде възможно да бъдат използвани. Защото за ефективна употреба се нуждаете от разузнаване, трябва да знаете къде е целта.
Това означава, че руската армия има способностите [да се адаптира към новата ситуация], но въпросът е колко добре са вградени във военната система, колко от тях има и колко навреме руснаците ще могат да установят, че се провежда офанзива на такова и такова направление, така че трябва да хвърлите средства там. Времето ще покаже, но като се има предвид цялостната ефективност на руската армия, има съмнения, че контраофанзивата [на Украйна] ще бъде овладяна.
- Неотдавна изследователят Христо Грозев каза, че Путин е готов за война за две-четири години. Ще унищожи ли доставките на танкове тази стратегия? И възможно ли е дори танковете да помогнат на Украйна да осъществи коренен перлом във войната?
- Е, няма чудодейни оръжия и ние знаем, че никое оръжие не може напълно да промени хода на войната. M142 HIMARS помогнаха да се ограничи използването на руската артилерия. Но руснаците се адаптираха, изведоха складовете си от ударите и сега артилерията им е по-малко ефективна, но все още действа. По същия начин танковете – те ще направят офанзивните операции на въоръжените сили на Украйна по-ефективни – толкова, доколкото ефективно ще работят бригадите, които получават новите машини.
По принцип не трябва да се очаква, че украинската армия ще бъде в Севастопол утре. Не бих очаквал [западните доставки на танкове] - това е всичко, победа. Това обаче е още една тежест на везните, която трябва да наклони баланса на силите на страната на Украйна.
Най-малкото, за да могат въоръжените сили на Украйна да работят още по-ефективно, украинските власти казват, че се нуждаят и от модерна авиация, която е в състояние да се бори с противовъздушната отбрана на противника и да стреля с всякакви "висока точност" като ракети и планиращи бомби. И са необходими ракети с голям обсег с висока точност като ATACMS, за да поразяват складове, които руснаците преместиха. В тази комбинация вече ще бъде възможно да се говори за коренен прелом. А сега... Е, поне приближава момента, в който украинците ще доминират на бойното поле.
Що се отнася до война в продължение на няколко години. За да направи това, [Кремъл] се нуждае броят на [руското] оборудване да не бъде намаляван през всичките тези три години. Така че Русия трябва да произвежда, ремонтира и модернизира толкова, колкото губи на месец. В отбрана това вероятно е възможно, но при настъпателни действия е по-трудно. А в отбрана срещу съвременната офанзивна техника (и това не са само танкове, но и артилерия от типа на шведските самоходни оръдия Archer) е още по-сложно. В офанзива срещу всичко това [да издържи няколко години], вероятно е невъзможно.
Възможно е в края на две-четири години руската армия да разполага с много малко тахника, което би й позволило да провежда някакви мащабни операции. Но това е, ако доставките [за украинската армия] продължат. Това означава, че това не трябва да са последните танкове. 125 машини - да, не е зле. Но (главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Валерий) Залужни и (украинският министър на отбраната Олексий) Резников заявиха, че се нуждаят от 300 танка, 600-700 БМП и 500 артилерийски оръдия, за да направят успешен пробив през 2023 г. За съжаление, все още не става въпрос за такъв брой. Засега всички тези поръчки се изпълняват на 50 процента - в най-добрия случай. По принцип това може да обърне ситуацията в сраната на Украйна, но работата ще бъде доведена докрай, само ако доставките продължат - поне на същото ниво като сега.
Meduza.io