Настъплението на руските сили край Бахмут заплашва ВСУ с обкръжаване. ЧВК "Вагнер" възнамерява да превземе Бахмут

Докато въоръжените сили на Украйна (ВСУ) подготвят нови подразделения (въоръжени със западни бронирани машини) за бъдещи решителни битки, руските сили продължават бавно настъпление в Донбас. В края на януари и началото на февруари планът му стана като цяло ясен: съдейки по настоящите събития на фронта, ЧВК "Вагнер" възнамерява да превземе Бахмут, да обезопаси северния си фланг от Северск и допълнително да атакува най-важния транспортен център в региона - Константиновка. Отряди на ЧВК вече се появиха в тила на бахмутската групировка на ВСУ в околностите на град Часов Яр (разположен на хълм над долината, в която се намира Бахмут). Към ЧВК от юг (след превземането на Угледар) трябва да напреднат формирования на въоръжените сили на Руската федерация (ВС на РФ) в посока Покровск.
Ако отрядите на ЧВК продължават систематичното си (макар и много бавно) настъпление, то на руския удар от юг очевидно не му достига мощ: морските пехотинци на Тихоокеанския флот и мотострелковите подразделения по време на поредното настъпление към Угледар не успяха да се установят в покрайнините на малкия миньорски град, състоящ се от няколко десетки високи сгради и минни шахти.
ЧВК "Вагнер", след като превзе Соледар през втората седмица на януари, успя да пробие на север от града. Настъплението тук върви в две направления - към северните покрайнини на Бахмут (Красная гора, Парасковиевка) и към Северск (село Сако и Ванцети, Раздоловка). ЧВК съобщи за превземането на Сако и Ванцети и Благодатное, боеве се водят в Красная гора и височините около селото. Вероятно през следващите седмици наемниците ще могат да обхванат Бахмут от север. Заплахата за Северск може да принуди ВСУ да напуснат издатината, простираща се на няколко километра от Лисичанск. Поради това на свой ред на украинското командване може да се наложи да се откаже от плановете за нанасяне на удари дълбоко в Луганска област през град Кременна.
На юг от Бахмут настъплението на ЧВК "Вагнер" е още по-значително - наемниците превзеха голямата укрепена зона край село Клешчеевка и напредват към град Часов Яр (тила на бахмутската групировка на ВСУ). Часов Яр се намира на хребет от хълмове над долината на Бахмут; подразделения на ЧВК в началото на февруари вече са забелязани по южните склонове на тези хълмове.
Ако темпото на офанзивата им остане същото, през следващите седмици ЧВК може да прекъсне пътищата, свързващи Бахмут с Часов Яр. Командването на ВСУ трябва да реши трудна задача: отбраната на Бахмут очевидно изисква ново сериозно укрепване на групировката, действаща тук; това означава, че сега е необходимо да се използват подразделенията, които ВСУ подготвят за пролетната офанзива. Алтернативата е загубата на Бахмут и заплахата от пробив на руските сили в Константиновка. Това може да доведе до криза на целия фронт в Донбас.
Командването на ВСУ, изглежда, все още просто се опитва да спечели време от упоритата отбрана в подстъпите на Бахмут и в покрайнините му. Тази стратегия сработи през лятото в битката за Северодонецк и Лисичанск (градовете бяха загубени, но ВСУ успяха да съберат ударни групировки за есенната контраофанзива в Херсонска и Харковска област). Рискът обаче също е разбираем: в офанзивата при Бахмут, за разлика от битката за Лисичанск, редовните руски войски не участват (почти) и затова няма гаранции, че изчерпването на ЧВК "Вагнер" в боевете за Бахмут ще помогне на ВСУ в бъдещите сражения в други направления.
Въпреки това, все още има съмнения относно бойната способност на редовните части на ВС на РФ (въпреки че те получиха подкрепления след есенната мобилизация). Тези съмнения ясно се подчертават от хода на новата офанзива на руската армия към Угледар. В първите дни на офанзивата градът беше буквално разрушен с артилерийски огън и тежки огнехвъргачни системи, но настъпващите не успяха да стигнат до него (понесоха тежки загуби, което се потвърждава от видео). Боевете сега се водят във вилно селище югоизточно от града. Без увеличаване на числеността на групировката изглежда невъзможно да се обгради Угледар. Вероятно руското командване не бърза да изразходва резерви, изчаквайки началото на украинската офанзива (въпреки това Украйна все още не изключва руска офанзива, където тези резерви ще бъдат изразходвани).
Къде ще се проведе украинската офанзива не е ясно. ВСУ с действията си показват, че дори изключително рискови варианти като форсирането на река Днепър край Херсон и Нова Каховка не бива да се изключват. Групи украински разузнавачи постоянно се опитват да превземат острови на Днепър (но руски разузнавачи правят същото). Въпреки това, пълномащабно форсиране на реката остава малко вероятно поради трудностите при снабдяването на форсиралата реката групировка.
В тези направления, където е възможна офанзива на големи механизирани сили (именно такива подразделения, съдейки по вида и броя на доставките от Запада, сега се създават във ВСУ), инициативата се владее от руските войски. Руските въоръжени сили се опитват да атакуват в района на Запорожие - където всички очакват бъдещата офанзива на ВСУ към Крим.
Meduza.io