"Ще изпълним дадената заповед. Сега е "удържане на позициите". Вярно ли е, че ВСУ са готови да напуснат Бахмут?

Вярно ли е, че въоръжените сили на Украйна (ВСУ) са готови да напуснат Бахмут? Това заяви представителят на Източната група на ВСУ Сергей Черевати. Според него украинското командване обсъжда евентуалното изтегляне на войските от Бахмут - за да спаси живота на украинските военни.
Според назначените от Русия окупационни власти на Донецк руската армия е успяла да обхване града в оперативно обкръжение, но няма потвърждение на тази информация от руското министерство на отбраната. В сутрешния доклад на украинския генерален щаб се съобщава, че руските военни са нанесли танкови и артилерийски удари по Бахмут.
"Ню Йорк таймс", позовавайки се на украински военни, съобщава, че главният асфалтов път от северозапад, от Славянск, по който са доставяни боеприпаси в Бахмут, се е оказал в зоната на поражение на руските танкове и артилерия. Маршрутът остава под контрола на украинските войски, но за снабдяването на ВСУ сега трябва да се използва друг път - от град Часов Яр на запад от Бахмут.

Максим Жорин, военен от 3-а щурмова бригада на украинската армия, която отбранява Бахмут, разказа за ситуацията в града в ефира на "Настоящего Времени":
- Ако интензивните опити за щурмуване, опитите да се придвижи напред от страна на врага продължават около града, то в самия град нищо не им се получава.
Независимо от това, трябва да се разбере, че винаги трябва да се обмислят такива сценарии като временно напускане на някаква територия. Това е хитростта във войната, когато действаш въз основа на силата и средствата си. Когато не се разбиваш глупаво срещу врага, не просто струпваш целия си личен състав на бойното поле, а когато можеш да създадеш неудобни тактически условия за врага.
Що се отнася до нас, военните, които са тук, ние ще изпълним заповедта, която бъде дадена. Към днешна дата това е заповед за удържане на позициите. И ние ги удържаме. Ако изведнъж се реши, че ще е необходимо да се промени тактическото местоположение или да се напусне някаква част от територията, тогава ще изпълним заповедта, която ще имаме.
Ако се вземат такива решения, тогава, когато това може да се направи, като се планира предварително, това наистина ще спаси живота на личния състав, а не когато вече ще има хаос и паника в редиците на собствената армия.
Битки има в покрайнините на града от дълго време, нашето подразделение участва в тези битки. Но врагът не може да развие успех там, той е спрял до украинските позиции, до реката, която не може да премине. И всяко настъпление в това направление в момента за врага е изключително сложно. Обективно те са много далеч от центъра на града, за това сега и дума не може да става. Но въпреки това армията се подготвя за всички сценарии тук.
Времето влияе, но влияе еднакво и на нас, и на врага. Работи неизбирателно. Когато, например, земята замръзва, или, обратно, размръзва и по калта, върху която е невъзможно да се кара, тогава това е абсолютно еднакво препятствие както за нас, така и за врага. Заради времето понякога всичко се забавя, но не мога да кажа, че сега играе значителна роля. Много силен студ внася корекции, дори имахме случаи на измръзвания на позициите.
Сега има път за комуникация с града, по който е възможно да се осигуряват войските и населението. Възможна е евакуацията, както и доставките. Цялата логистика се извършва ежедневно, непрекъснато и врагът не може да повлияе на това. Той може да извършва огневи нападения, удари по пътя, който например води до Константиновка. Но този път не е единственият, не е критичен. Въпреки че все още, въпреки това, той все още може да се използва, но с определен риск. Но в случая цивилни или доброволци не си струва да го използват.
Алексей Александров, "Радио Свобода"