Тихата предизборна кампания започна, изборджии се точат за кинти. "Величие"&ВМРО напира за НС, ДПС и БСП с по две листи
Тихата предизборна кампания във Варна започна със срещи на башове на изборджийски мрежи с партийни лидери и бизнесмени-"спонсори".
Старите изборджийски мрежи във Варна са на стендбай, няма пренареждания, но някои от башовете отново ще играят на поне по две пости.
След срещите в партийните офиси лидерите на изборджийските мрежи събират "лейтенантите" си в обичайните явки.
Очевидно за да не затрудняват службите за "външно наблюдение", не че кешът се върти в кафенетата.
Ресурсът ще се разкешва в предизборната кампания и обикновено става на срещи в автомобили извън полезрението на службите.
Изборджиите се точат за по-яки кинти от предишната кампания, но могат да бъдат разочаровани - засега няма промяна в тарифите.
ГЕРБ-СДС ще разчита на традиционния партиен вот с корпоративно рамо с кандидат-депутати с позиции в бизнеса, заради това не се очаква пренареждане в листата от предишните избори.
Част от корпоративния вот за ГЕРБ-СДС обаче може да бъде пренасочен към "Величие"&ВМРО и ПП-ДБ, ако Бойко Борисов не пренареди листата.
Може да има изненада и с кандидат-депутат, свързан с Александър Драгнев, който е доказал, че разполага с ефективна изборджийска машина за преференции.
ПП-ДБ за разлика от ГЕРБ-СДС ще разчита повече на изборджийски мрежи, а лидерите на коалицията могат да вдигнат мизата за тарифите за разкешване.
Стела Николова ще прибави обичайния корпоративен вот с традиционната подкрепа на бизнесмена Ангел Дерменджиев.
Лидерите на ПП-ДБ преговарят и с друг бизнес кръг за корпоративно рамо, за да потвърдят вота за четирима депутати.
Ако се договорят, изборджиите на коалицията ще водят битка и за пети депутат, което може да разбърка картите в Трети МИР-Варна.
Изненадата и този път може да е "Величие" въпреки скандалите в партията, която в коалиция с ВМРО и още по-яко разкешване напира отново за парламента.
"Възраждане" вероятно ще си потвърди вота за три мандата, но за да го направи и на тези избори ще трябва да има по-силна корпоративна подкрепа.
Кого по-напред обаче да подкрепят корпоративните лидери - ГЕРБ-СДС ли, "Възраждане" ли, ИТН ли? Този път приоритет заради битката с кмета може да има Бойко Борисов.
БСП и ДПС може да се явят на вота с по две листи и това да осигури бонус вот за другите партии и коалиции, ако двете формации се разцепят в предзборната кампания.
Лявото обединение вместо да повиши вота за БСП, може да го ерозира - колко повече гласове може да изкара Мая Манолова, например, ако Борислав Гуцанов реши да се кандидатира в Шумен, а отстъпи водаческата позиция на близката до него "Мая".
Ако кръгът около Корнелия Нинова оспори листата или регистрира паралелна, БСП с цялото ефимерно ляво обединение може да остане извън парламента.
Ситуацията с ДПС във Варна е под индиго с тази в БСП, но жегата в Движението е сахарска. ДПС-"Пеевски" има силни позиции в морската столица и листа на ДПС-"Доган" може да не вкара депутат от Трети МИР-Варна, докато ДПС-"Пеевски" ще има народен представител, ако Делян Пеевски вкара ресурс на макс в предизборната кампания - топ изборджии вече се точат за кинти за привличане на "нетрадиционен" електорат.
Броженията в "малките партии" обслужват интересите на основните политически играчи във Варна - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и "Възраждане".
Башовете на изборджийски мрежи вече пресмятат колко повече финансов ресурс могат да изкарат от "малките партии".
Стартът на тихата предизборна кампания във Варна показва, че изборджийските мрежи отново ще са фактор за резултата от вота.
bgsniper.com